Aşık Mahzuni Şerif Notaları

Merdo Notaları – Aşık Mahzuni Şerif

 

Aşık Mahzuni Şerif Merdo notaları, sözleri ve solfej videosu. Kısa sap bağlama ve uzun sap saz için hazırladığımız Merdo şarkısının notaları aşağıdaki gibidir. Eserin altında sözleri de mevcut. Ayrıca eseri hızlı icra edebilmeniz için solfej videosu da mevcut. Hikayesini merak edenler için en alt kısımda türkünün hikayesini de paylaştım. Hikayesini okuyarak bu eseri daha duygulu seslendirebilir ve icra edebilirsiniz.

Merdo Türkü Notaları

 

Giriş Kısmı
FAMİRE MİREDO REDOSİ DOREDOMİRE
MİREDO REDOSİ DOSİRE DOSİLA LASİDORE

REFAMİRE REDOREE REDORE
REFAMİRE REDOREE – LASİDORE

REFAMİRE DOSİDOO DODO REDOSİ
SİRE DOSİ SİLASİİ – SİLASİ
SİRE DOSİ SİLA LAkarar

Nota Kağıdı

Merdo – Sana Bir Gün Olsun Gülmedi Hayat Nota

Merdo Solfej – Nasıl Çalınır?

Merdo Türkü Sözleri

Sana bir gün olsun
Gülmedi hayat
Kaderi berbat merdo merdo
Burası gurbet

Gelme demedim mi merdo
Dönme demedim mi
Vururlar seni merdo merdo
Söylemedim mi

 

İLGİLİ NOTALAR  Edip Akbayram – Hasretinle Yandı Gönlüm Bağlama Notası

Köprünün başına merdo
Pusu kurarlar
Seni ararlar merdo merdo
İzin sorarlar seni kırarlar

Gelme demedim mi merdo
Dönme demedim mi
Vururlar seni merdo merdo
Söylemedim mi

Mahzuni yanıyor sana merdo
Bitti baharım
Bahar ayları merdo merdo
Soldu bağlarım yeşil bağlarım

Gelme demedim mi merdo
Dönme demedim mi
Vururlar seni merdo merdo
Söylemedim mi

Merdo Türküsünün Hikayesi

Pınar başında gördüğü kıza aşık olan bir delikanlının hikayesini konu alan türkü de vilayetin birinde yaşayan Merdo isimli fakir ve öksüz bir gencin yaşamış olduğu aşk hikayesi konu alınır. Merdo pınar başında gördüğü kıza aşık olur tabi kız da ona aşık olur. Gizli gizli pınar başında buluşmaya başlayan aşıkların mutluluğu civar köylerde eşini kaybeden yaşlı ve zengin bir adamın Merdo’nun sevdiği kızı babasından istemesiyle bozulur. Yaşlı ve zengin olan adam aslında kötü bir insan değil sadece hizmetini yapabilecek ve yalnız kalmamak için bu evliliği ister. Babası kızı verir ve Merdo için aşk acısıyla dolu günler başlar. Her gün kızın bulunduğu köye gider ve onun uzaktan izlemekle geçer günleri. Bu köye gitmek için hergün Merdo’nun bir köprüyü geçmesi gerekir, köprünün başında sürekli bekleyen deli Merdo’nun neden hergün oradan geçtiğini bilir. Kızın hareketlerinden işkillenen yaşlı adam sonunda Merdo’nun neden her gün köyüne geldiğini anlar ve kızı yanına çağırır ve kıza şöyle söyler:

İLGİLİ NOTALAR  Sarı Saçlım Mavi Gözlüm Notaları

– Bir sevdiğin olduğunu bilseydim seni asla almazdım. Gizli gizli olmak kaydıyla onunla buluşabilirsin ama unutma kimse bilmeyecek ve ben öldükten sonra onunla evlenebilirsin. Sakın benim yüzümü eğecek bir durumla beni karşılaştırma.

Bunları söyledikten sonra Merdo ve kız yine gizli gizli buluşmaya başlar. Durumdan işkillenen köylüler köyde söz ve dedikodu çıkarmaya başlarlar. Bir süreden sonra yaşlı adam bu duruma katlanamaz olur. Yaşlı adam yanına bir kaç adamını alarak Merdo’nun her gün geçtiği köprüye gelerek pusu kurarlar. Merdo yine köprünün olduğu kısma gelir deli ona “Gitme Merdo”, “Vuracaklar Merdo” der. Fakat Merdo aldırış etmez gözü sevdiğinden başka hiçbirşeyi görmez ve köprüden geçerken yaşlı adam ve adamları tarafından öldürülür. Sonra da bu türkü yakılır bir ağıt gibi..

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı